راه اندازی کش سرور

فاطیما

البته کش سرورها صفحات داخل خود را هر چند وقت یک بار به روز رسانی می کنند و مدت به روز رسانی قابل تنظیم است. اما کش سرور ها می توانند روی یک Station هم راه اندازی شوند هر چند که مرورگرهای امروزی این کار را انجام می دهند برای مثال IE7 بطور پیش فرض ۵۰ مگابایت برای این کار اختصاص می دهند که می توانید این فضا را بیشتر کنید . برای این کار پنجره Internet Option را باز کنید و در تب General و در بخش Browsing History روی دکمه Settings کلیک کنید تا پنجره Temporary Internet Files باز شود. اما کش سرور برای شبکه ای از کامپیوتر ها مناسب تر است برای مثال دانشگاه ما. اما فرض کنید دانشگاه ما دارای یک کش سرور باشد و ISP ارائه دهنده خدمات به دانشگاه ما نیز دارای کش سرور باشد، شما هم می توانید به این نتیجه برسید که بیش از ۵۰ درصد مواقعی که دارید از اینترنت استفاده می کنید به صورت Offline بوده و در حقیقت به اینترنت وصل نیستید و در صورتی به اینترنت وصل خواهید شد که صفحه مورد نظر شما در کش سرور دانشگاه و همچنین در کش سرور ISP دانشگاه نباشد. کش سرور ها می توانند از لحاظ سخت افزاری جدا از سرورها باشند حتی بعضی از کش سرورها دارای چندین گیگ رم و چندین هارد دیسک هستند ، البته برای شبکه های معمولی می توان از سیستم های معمولی نیز استفاده کرد. اما از نرم افزارهایی که غالبا برای کش سرور ها استفاده می شوند می توان به Squid و ISA Server اشاره کرد که البته نرم افزار Squid غالبا برای سیستم عامل های لینوکس و ISA Server برای سیستم عامل ویندوز استفاده می شود.هر دو نرم افزار را می توانید از طریق اینترنت دانلود و روش پیکربندی آنها را پیدا کنید.

 

خدمات فاطیما

گروه نت وب باچندین سال تجربه در زمینه نصب و راه اندازی صحیح و استاندارد لینکهای شبکه تجهیزات پسیو شبکه و با داشتن رزومه کاری بسیار خوب و قوی ، آماده خدمت گذاری به عموم مشتریان گرامی ،نهادهای خصوصی و دولتی می باشد. تصمیم گیری در مورد اینکه در یک مجموعه کابل کشی انجام شود یا شبکه وایرلس انجام شود مستلزم بررسی است، اما به طور کل ترکیب این دو نوع شبکه بستر خوب و مناسبی را برای کابران به وجود می آورد.

 

مزیت کش سرور

مزیت های کش سرور که قبلا هم گفته شد صرفه جویی در پهنایباند و دیگر اینکه کاربر سریعتر سایت مورد علاقه اش را مشاهده می کند.البته از بعضی از نرم افزار های کش سرور اطلاعاتی همچون میزان دانلود و سای تهای بازدید شده توسط هر کاربر را نمایش می دهند که ISA Server از جمله این برنامه هاست. اما کش سرور عیوبی هم دارد ، برای مثال فرض کنید شما از یک سایت خبری استفاده م یکنید اگر این سایت خبرهای خودش را به روز کرده باشد اما به دلیل اینکه شما آن را مستقیم از اینترنت دریافت نمی کنید همان خبرها و مطالب قدیمی را دریافت خواهید کرد. یک راه برای فرار از کش سرور تغییر ظاهری URL است . برای مثال اگر در مرحله اول URL یک سایت چنین وارد شده باشد www.sample.com حالا شما می توانید با یک اسلش اضافی این چنین وارد کنید / www.sample.com و یا حتی بعد از اسلش یک علامت ؟ هم بگذارید تا این آدرس به عنوان یک آدرس جدید به ISP ارسال شود و ISP به کش سرور خود مراجعه نکند.

 

مشکل کش سرور برای طراحان وب

ولی عمده مشکل کش سرور برای طراحان وب است. در حال کارکردن روی یک پروژه وب هستید و همه ی تغییرات را روی کامپیوتر محلی خود انجام داده اید و آماده فرستادن تغییرات هستید و تغییرات را می فرستید و سپس با خیال آسوده می روید تا نتیجه آنلاین را ببینید اما پروژه شما بدون اعمال تغییرات نشان داده خواهد شد و هر چه کلید F5 )برای بروزرسانی سایت( را می زنید بی فایده است و نیز با زدن کلید Ctrl+F5 )برای خالی کردن کش مرورگر(را می زنید باز هم تغییرات شما مشاهده نمی شود. اما راه حل این مشکل چیست؟ شما می دانید که براساس پروتکل HTTP به همراه هر درخواست می توان یک Query String فرستاد. وهمچنین / http://sample.com index.php?keyword=iran و / http://sample.com index.php?keword=qom دو نشانی متفاوت به حساب می آیند، اگر چه هر دو در حال بارگذاری یک فایل). index php ( مشترک هستند کش سرور هم این دونشانی را یکسان در نظر نگرفته و هر دو را مجددا از روی سرور بارگذاری می کند. به همین منظور برای جلوگیری از کش شدن یک سایت از کدی استفاده می کنیم تا هر بار یک عدد Random تولید شده و کش سرور گول بخورد. که آدرسهایی شبیه به . http://sample.com/style ۱=css?q و ۲=http://sample.com/style.css?q یکسان نخواهند بود. توجه داشته باشید که وقتی برنامه نویسی سایت شما تمام شد و دیگر نخواستید تغییری انجام دهید، حتما این مکانیزم را از صفحات خود حذف کنید. زیرا Cache server با همه معایبی که برای طراحان وب دارد، در نهایت سبب افزایش سرعت صفحات برای کاربران نهایی هم خواهد شد.

 

varnish cache چیست

اگر دارای سایتی هستید که بازدید بسیار بالایی دارد. اگر منایع سخت افزاری سایت شما بسیار مشغول هست و اگر دارای یک سایت دروپالی با بازدید بسیار بالا هستید وارنیش می تونه کمک بسیار بزرگی برای شما باشد.وارنیش از دیگر اپلیکیش های سروری هست که در سایت هایی که طراحی کردم از ان استفاده شده است.وارنیش کش varnish cache یک شتاب دهنده HTTP هست که طراحی شده است برای وب سایت های داینامیک با بازدید بسیار بالا.Varnish بر خلاف کش سرور های دیگری مثل Squid که برای HTTP و SMTP و FTP به کاربرده می شود. به طور تخصصی بر روی HTTP متمرکز شده است.وارنیش منبع باز است، تحت دو مجوز BSD منتشر شده است. نسخه ۱٫۰ از وارنیش در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. وارنیش ۲٫۰ در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، و وارنیش ۳٫۰ در سال ۲۰۱۱ منتشر شد.پروژه وارنیش توسط یک روزنامه آنلاین نروژی آغاز شده است. به زبان C نوشته است و برای سیستم عامل های یونیکس طراحی شده است البته باید بگم که وارنیش قابلیت نصب بر روی همه سیستم عامل های معروف را دارد.. توسط Poul-Henning Kamp, توسعه داده می شود.اطلاعات در  وارنیش در حافظه رم سیستم ذخیره می شود.و سپس تصمیم می گیرد که چه اطلاعاتی در حافظه رم و چه اطلاعتی به هارد سیستم انتقال پیدا کند.وارنیش با هر اتصال بک ترد جداگانه اختصاص می دهد تا وقتی که به محدودیت تعداد کانکشن برسدو همپچنین درخواست های ورودی جدید را در صف سر ریز قرارمی دهد.که وارنیش برای پیکربندی خود از ساختار فایلی با پسوند VCL استفاده می کند که  به وسیله زبان C اسکریپت نویسی برایش انجام می شود Varnish همچنین از  load balancing و round robin به خوبی پشتیبانی می کند.  قابلیت نوشتن پلاگین ها برای وارنیش از جمله مزایای بسیار خوب ان هست که شما با نوشتن و یا استفاده از ماژول های نوشته شده برای وارنیش می تونید به خیلی از نیازهای خود جواب بدهید از جمله ماژول های معروف می توانم به Vanirsh security را نام ببرم.

 

 

مزیتvarnish cache

وارنیش باتوجه به ساختاری که دارد و قابلیت برقراری ارتباط بسیار موثر و عالی در سایت های دروپال بسیار طرفدار دارد و در اکثر سایت های دروپالی پربازدید یک پای ثابت هست سایت اصلی دروپال برای پاسخگویی به بازدید بسیار بالایش از وارنیش استفاده می کند در اکثر سایت های پربازدیدی که خودم کار کارده ام از وارنیش برای بالا بردن سرعت پاسخگویی استفاده در وب سایت العالم وارنیش در زمانی که به این سایت حملات شدیدی می شد بسیار فوق العاده عملکرد و بدون اینکه منابع سرور درگیر باشد و … به خوبی از پس ۶۰۰ مگابایت پهنای باید لحظه بر آمد و شخصا شاهد چنین ترافیکی بودم. در زمانی که به سایت حمله می شود نقش وب سرور خیلی مهم هست و وارنیش به عنوان یک شتابدهنده برای انجین ایکس به عملکرد عالی دارد. البته باید ذکر کنم که وارنیش اگر به خوبی کانفیگ نشود مشکلات بسیاری رو برای سایت شما به وجود می اورد از جمله این مشکلات برای سایت هایی بیشتر نمایان می شود که سایت شما در لحظه در حال بروزرسانی هست و مطالب صفحات شما تغییر پیدا می کند بیشتر نمود می کند واین هم دلیلش این هست که وارنیش صفحات سایت شما رو در کش خودش ذخیره می کند تا در درخواست های بعدی بدون وقفه و فراخوانی وب سرور بتواند پاسخگوی درخواست ها باشد.